13 Mart 2019 Çarşamba

18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ

18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ

Çanakkale Savaşı

İtilaf devletlerinin Çanakkale Boğazı'na yönelik girişimi 1914 te savaşın başladığı günlerde düşünülmüştür.Osmanlı devleti savaşa girdikten sonra boğazlar tekrar gündeme gelmiştir.Rusya devleti kendisine yardım etmesi için ingiltere'ye başvurmuştur.Bu istek ilgi görmüştür,ingiltere deniz bakanı winston churcill bir çanakkale savaşı planı hazırlamıştır.Bu plana göre Rusya'ya yardım edilecek,kurulacak olan bağlantılar ile batı cephesi rahatlatılacaktı,istanbul ve boğazlar alınıp,Osmanlı devleti saf dışı bırakılacktı.
çanakkale savaşı
Çanakkale CephesiÇanakkale Cephesi'nin Açılmasının Gerçek Sebepleri:

 1. İstanbulu işgal ederek Osmanlının yenilmesini sağlamak,savaş dışı bırakmak.
 2. Osmanlının savaş dışı kalmasıyla Almanya,Avusturya-Macaristanı güneyden kuşatmak,Alman bloğunu tek başına orta avrupada sıkıştırarak soyutlamak.
 3. Fransa ve ingiltere,Rusyaya vereceklerini söyledikleri boğazlar bölgesini Rusya'dan önce işgal edip barış masasına kuvvetli oturmak.
 4. Osmanlıyı devletini barış yapmak durumunda bırakıp Süveyş Kanalı ve Hindistan yolu üstündeki Türk tehlikesini ve diğer tüm cepleri ortadan kaldırmak.
çanakale savaşı
Çanakkale Cephesi

Çanakkale Cephesi'nin Açılmasının Diğer Nedenleri

 1. Kafkaslara doğru yapılan Türk taarruzlarının yumuşatılması için Ruslara yardım isteği.
 2. Rus kaynaklarından faydalanmak,ekonomisini iyileştirmek.Bunun için gerekli yardımların Rusya'ya ulaştırılması için her yol düşünülüyordu.
  • Baltık deniz yolu:Almanların denetiminde.
  • Kuzey kutup deniz ulaşımı:Yılın 9,10 ayı buzla kaplı.
  • Avrupa üstünden Rusya'ya ulaşmak:Almanlar bu yolu tümüyle kapatmıştı.
  • Londra'yı Odessa'ya bağlayan yol:Çanakkale ile İstanbul Boğazları yolu olarak görülmekteydi.Bu nedenle boğazları zorla açmak Rusyaya yardımları laştırmak için tercih edilmeliydi.
 3. Bulgaristan gibi savaşa katılmaya kararsız ülkeleri kendi taraflarına çekmek.
 4. Marmara etrafı ve Trakya'daki Türk sığınağının Süveyş Kanalı ve Mısır üstüne taşınmasını önlemek,Balkanlar yönünde olası ileri hareketlerden alıkoymak.
 5. İslam dünyasına karşı hilafetin saygınlık ve otoritesini kırmak.
 6. Manş denizindeki harp'lere karşı bıkkınlık hisseden ingiliz vatandaşına yeni bir cephede başarılar göstermek.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız olumlu veya olumsuz olabilir.Lütfen medeni çağdaş insanlar olarak kibar bir dille kimseye hakaret ve küfür etmeden yapınız.Anlayışınız için çok teşekkür ederiz.